Kad Beba traži mlijeko pred spavanje

Često se dešava da već odrasle bebe, recimo sa 14-15 mjeseci, i ako dobro večeraju, traže mlijeko pred spavanje. Ovo se nekako smatra normalnim ako beba još uvijek doji, tako se, recimo uspavljuje. Ali ako ne doji, nego koristi formulu ili kravlje mlijeko, i traži pred spavanje i/ ili u toku sna, skoro cijeli obrok, pitamo se da li je to potrebno i normalno. Evo nekoliko najčešćih pitanja vezanih za ovu dilemu:

-Zašto beba koja doji teže prihvata kravlje mlijeko?

Beba koja sisa se navikla na najbolje mlijeko koje postoji, nezamenljivo po boji mirisu i konzistenciji. O blizini majke da i ne govorimo. Zato ne treba da čudi što neće da pređe na kravlje. Dojenje se može nastaviti i tokom druge godine. A ako beba neće kravlje mlijeko, ne treba insistirati. U ovom uzrastu se može dnevno nadomjestiti sa jogurtom i drugim mlječnim proizvodima.

-Zašto se beba ipak budi noću i ako je lijepo večerala i popila mlijeko?

Ima mnogo mogućih uzroka  noćnog buđenja- ružni snovi, nicanje zubića, sigurnost. Naravno, ako se ipak uporno budi i veoma halapljivo popije mlijeko, znači da je ipak gladna. Pad nivoa šećera u krvi (glikemija) je jedan od najvažnijih „okidača“gladi. Manjak šećera zaista znači da je vrijeme da se jede, pa se dijete budi i plakanjem obaveštava roditelje da je gladno.

-U čemu se mlijeko za laku noć razlikuje od običnih mlječnih formula?

U mlijeku za laku noć je prisutno nekoliko veoma važnih dodataka. To su žitarice koje omogućavaju produženu sitost bebe. Klasične mlječne formule ne sadrže žitarice, a one su zaista važne jer se u njima nalaze ugljeni hidrati koji se postepeno vare i tako omogućavaju produženu apsorpciju šećera iz crijeva. Ovi  „dugodjelujući“ šećeri se duže zadržavaju u krvi bebe, a to je upravo razlog za produženu sitost.

-Zašto su dodate pirinčane i heljdine pahuljice?

Pirinač je obično prva žitarica u jelovniku beba. Izuzetno je hranljiv, ima mali alergijski potencijal- izuzetno rijetko izaziva alergijske reakcije. Sve ovo važi i za heljdu, koja je jedna od najzdravijih žitarica. Sve je to u ovoj mlječnoj formuli dodato u količini koja prija bebama a sačuvano je ravnoteža hranljivih materija žitarica i posebno obrađenog mlijeka.

-Zašto nema glutena?

Gluten je protein koji se nalazi u pšenici i drugim srodnim žitaricama i može izazvati celijačnu bolest. Kod beba koje ne podnose gluten može doći do ozbiljnog oštećenja crijeva- glutenska enteropatija. S obzirom da na početku ne znamo ko ima ovu alergiju, preventivno je izostavljen gluten.

-Zašto su važna prebiotska vlakna?

Prebiotska vlakna su nesvarljivi sastojci namirnica koje pospješuju rast i razmnožavanje korisnih bakterija. Znači, prebiotici su glavni pomagači probiotskim bakterijama koji zajedno poboljšavaju zdravlje.

-Koliko mlijeka beba treba da popije prije spavanja?

Nema boljeg „regulatora“ količine obroka od same bebe. Zato ostavite bebi da popije koliko želi.

-Kad se može očekivati prestanak buđenja?

Tu nema preciznih rokova, treba biti strpljiv, to se može desiti za nekoliko dana ali i nedelja. Pri tome razlozi za buđenje mogu biti raznoliki, od snova preko nicanja zuba.