Odmah, na početku: Pedijatri se najviše boje komplikacija neke bolesti koja u početku ima blag i bezopasan tok. U većini slučajeva, komplikacije ne mogu da se predvide, a nažalost, uvijek postoji mogućnost smrtnog ishoda.

Teške, potencijalno smrtonosne bolesti su dio naše stvarnosti. Trudimo se da o njima ne pišemo i da ne budu predmet tekstova kojima je cilj da budu dio zdravstvenog obrazovanja (što je i dotičnome cilj). Roditelji i oni kojima su djeca u fokusu treba da znaju po nešto o najčešćim zdravstvenim problemima. Glavni cilj, ipak, je da se dobiju osnovna saznanja o tome, kako zdravlje njegovati i spriječiti razvoj bolesti. Na taj način ispunjavamo našu misiju – da gajimo dijete koje će dugoročno biti zdravo i zadovoljno.

Bilo kako bilo, glavna urednica MNE magazina mi uvijek daje ” kreativnu slobodu”, pa joj ovom prilikom moram izaći u susret da pišemo i o teškoj temi kakva je Multisistemski upalni sindrom.

Žrtve su djeca nešto starijeg uzrasta, već školskog. U svojoj istoriji imaju preležanu koronu. Bolest najčešće počne nespecifičnim simptomima i zahvati dva ili više organa ili organska sistema. Nerijetko se dešava da bolest počinje jakim bolovima u trbuhu s lokalnom osjetljivošću i dijete završi na operacionom stolu s sumnjom da se radi o akutnom dešavanju u trbuhu.

Kasniji, težak tok bolesti pokaže o čemu se zapravo radi. Ovaj sindrom je vrlo podmuklog toka i može se takođe manifestovati osipom, visokom temperaturom, konjuktivitisom, povišenim laboratorijskim parametrima, bolom u grudima i otežanim disanjem….

Stanje je po život opasno i liječi se u jedinicama intenzivne njege. U svijetu je do sada bolovalo par hiljada pacijenata. Smrtnost je izuzetno niska, svega 1,5 posto.

Ovaj tekst je i prilika da se osvrnemo i na sprovođenje vakcinacije.

Struka je jednoglasna: Vakcine su jedino dugoročno rješenje. Fajzer, ruska ili kineska.

Nadamo se da će glas struke malo brže stizati do donosilaca odluka, političara i finansijskih moćnika.

Dr Nina Mandić, pedijatar

PZU ,,Doktorica Mica” Podgorica