Infektivna mononukleoza- Bolest poljupca

Infektivna mononukleoza je jedna od bolesti koja izaziva mnogo pažnje, ali ponekad i nepotrebni strah kod roditelja.

Ko izaziva infektivnu mononukleozu i kako se dobija?

Uzročnik mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa ( Epstein-Barr virus, skraćeno EBV). Za prelaz virusa sa oboljelog na zdravo dijete je potreban blizak kontakt. Najčešće se to događa u vrtićima i školama, pa se može javiti u vidu manjih epidemija.Virus se prvo nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gdje se razmnožava. Potom se širi u lokalne  limfne čvorove, a kasnije po cijelom organizmu- putem krvi.

Kolika je inkubacija?

Inkubacija- vrijeme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije.

Kako izgleda dijete koje ima mononukleozu?

Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu- što je dijete manje, manje su izraženi simptomi i znaci bolesti. U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva. Kod starije djece, klinička slika ove bolesti je teža. Najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika- koji su obloženi bjeličastim naslagama. Na vratu se obično vide uvećani limfni čvorovi koji su često bolni. Svako drugo dijete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu a kod 10 do 20% djece je uvećana i jetra.

Kako se postavlja dijagnoza?

Na osnovu kliničke slike posumnjamo da bi se moglo raditi o infektivnoj mononukleozi ali se konačna dijagnoza postavlja na osnovu laboratorijskih analiza i UZ abdomena.

Koliko traje bolest?

Od par nedelja do mjesec dana što zavisi od imunološke sposobnosti dječijeg organizma.

Kako se liječi?

Nema pravog lijeka, koristi se simptomatska terapija, obara se T, dijete mora da miruje, potrebna je lagana ishrana sa dosta tečnosti.

Da li su potrebni antibiotici?

Infektivna mononukleoza je virusno oboljenje pa se ne liječi antibioticima. Mada, to se često radi jer, gnojne naslage po tonzilama podsjećaju na gnojnu anginu izazvanu streptokokama pa se uključi neki od penicilinskih sirupa posle čega se djeca sa infektivnom mononukleozom obično ospu. To nije alergijska reakcija na penicilin već jedna od karakteristika bolesti. Zato se prvo uradi bris grla.

Posle, obično 4-6 nedelja, dijete se vraća normalnoim aktivnostima.