Često se u ljetnjim mjesecima družimo s malim pacijentima kojima je boravak  na moru pokvarila crijevna infekcija.

U vrijeme najvećih vrućina i ljetnjih gužvi na moru, u „špicu sezone“ vreba Rotavirus i zadaje puno glavobolje i roditeljima i ljekarima, a kod djece je najčešći uzročnih produženog povraćanja, tečnih stolica, nerijetko dijete završi i na „infuziji“.

Kako se infekcija prenosi?

Infekcija se širi dodirom ili vazduhom. Dijete najčešće u usta stavi zaraženu igračku ili kijanjem i govorom dobije infekciju od drugog djeteta.

Simptomi?

Najteži oblik bolesti obilježe učestalo povraćanje, učestale vodene stolice i jako povišena temperatura. Ukoliko bolest uzme maha, dijete više nije živahno, usnice i jezik su suvi, što su sve znaci da je došlo do gubitka tečnosti u organizmu. Ponekad osim dehidracije dođe i do poremećaja ravnoteže minerala koji su od životnog značaja za održavanje nekih procesa u organizmu.

Liječenje?

Osnov terapije je nadoknada tečnosti, a ona zahtijeva veliko strpljenje roditelja-treba je davati često, u malim količinama. Dijete koje gubi tečnost je žedno i hoće da pije, a ako popije veću količinu povrati odmah, jer zaraženi želudac ne može da je prihvati i „proslijedi“ u krvotok. Svakih pet minuta po jedna kafena kašičica za manje i jedna supena za veće dijete  je sasvim dovoljna. Sat vremena po prestanku povraćanja, može se ponuditi i više vode ili čaja, ostale tečnosti se ne preporučuju. Kod jače izraženih tegoba neophodno je da dijete pije rastvor za rehidraciju koja se nabavlja u apotekama. Najčešće je u obliku praška u kesicama i rastvara se u tačno određenoj količini vode-uputstvo je uvijek priloženo. Mogu se naći s ukusom banane, maline, jabuke…Rastvor uvijek prije upotrebe treba ohladiti u frižideru, što će mu dodatno poboljšati ukus. Probiotike o kojima se puno priča i piše namjerno ne spominjemo kao okosnicu terapije jer se u stručnim krugovima ne navode kao obavezna i djelotvorna terapija. Moram priznati da se takvo stručno mišljenje poklapa i s onim što u praksi susrećem.

Dijeta?

Nikakva rigorozna dijete, ni drastične promjene u ishrani ne dovode do značajnog skraćenja bolesti. Malo dijete će odbijati većinu stvari za koje roditelji misle da pomažu kod crijevne infekcije. Savremeni pedijatrijski stavovi su veoma jasni i jednostavni. Izbjegavati šećere u bilo kojem obliku-ne davati slatkiše i voće (od voća je prihvatljiva samo banana), ne davati ni voćne sokove.  Ostalu hranu koju dijete voli, može da jede često i u malim količinama, čime se smanjuje kalorijski deficit (gubitak u tjelesnoj masi) i skraćuje tok bolesti..

I pored najbolje njege, neki mali pacijenti završe u bolnici, na „infuziji“. Ona je odličan lijek i roditelji ne treba da je izbjegavaju i odlažu bolničko liječenje ukoliko ga pedijatar predloži.

Prevencija?

Što češće pranje ruku i izbjegavanje veoma prometnih turističkih destinacija dok su djeca sasvim mala. Jun i septembar su idealni za boravak na moru.

Rota virus vakcina je dio redovne vakcinacije u razvijenim zemljama. Na žalost, kod nas još uvijek nije dostupna.

Podsjećam, virusna infekcija je  najčešće oboljenje u pedijatrijskoj ambulanti. Zimi, virus uzrokuje infekciju gornjih disajnih puteva-curenje nosa i kašalj, a ljeti napada sluzokožu crijeva, pa dijete povraća, ima proliv. Povišena temperatura je čest prateći simptom.

Za viruse ne postoji specifičan lijek. Liječimo samo simptome i eventualne komplikacije bolesti. Antibiotik u virusnoj infekciji ne pomaže jer on uništava samo bakterije.

Dr Nina Mandić, pedijatar
PZU ,,Doktorica Mica”, Podgorica