Dolazak kući s novorođenom bebom je veliki događaj kako za roditelje, tako i za bake, deke i ostale članove šire porodice. Život više nije isti…nova, velika odgovornost, izazovi, puno, puno radosti, ali i zabrinutosti, neprospavanih noći…

Bilo bi dobro da budući mama i tata pripreme kod kuće sve što im je neophodno: krevetac, sto za povijanje, tetra i švedske pelene, benkice, kapice, čarapice, plastičnu mušemu za dušek, peškire za sušenje, posteljinu, štramplice, kadu za kupanje i bokal, kupku i kremu za njegu kože, četku za kosu, štapiće za uši, sterilnu gazu i povidon jod za pupčić, papirni flaster. Tako se, unaprijed razmišljajući o novom angažmanu, polako pripremate za novu ulogu. Možda postoji mogućnost i da upoznate vašu buduću patronažnu sestru u Domu zdravlja na čijoj se teritoriji nalazite. Ona je iskusna u davanju savjeta i stručnoj pomoći u prvim danima oko kupanja, obrade pupka, a ujedno i prva osoba koja će uočiti mogući zdravstveni problem.

Nije nimalo jednostavno naći se u novoj ulozi i to uvijek imajte na umu. Ne očekujte od sebe previše. Dolazak bebe je  čaroban događaj, tako da su svi spremni da pomognu i to obilato koristite, a sami se bavite bebom i sa njom provodite što više vremena, prije ćete je i bolje upoznati. Tata je neizostavni dio tima koji daje oslonac i sigurnost i mami i bebi.

Prihvatite da ćete prvih mjesec dana biti većinu vremena iscrpljeni i umorni, ponekad i pomalo tužni. Ne prisiljavajte sebe da sjedite sa gostima i ćaskate  i jednostavno im saopštite da je došlo vrijeme hranjenja ili spavanja i da je vrijeme druženja isteklo. Isključite sva zvona (na vratima i telefonu) u vrijeme odmora i spavajte kad beba spava. To vam neće uvijek poći za rukom, ali bar se relaksirajte i opustite.

Ako vas kod kuće čeka još jedno malo biće naići ćete na ljubomoru, uznemirenost, bijes…To je teško iskustvo za koje je potrebno vrijeme da se prevaziđe. U jednom starijem Priručniku za mlade mame sam našla ovakvo upoređenje (koje uvijek dijelim sa svojim pacijentima): ,,Nemojte očekivati da starije dijete voli bebu. To bi bilo kao da vama u kuću muž dovede mlađu i ljepšu ženu  i počne da vas ubjeđuje da je volite”. Jedini način je da i starije dijete uključite u brigu oko bebe, a redovno nađite vremena (i snage) da se posvetite samo njemu na par sati.

Neophodno je da imate redovne i kvalitetne obroke koji podrazumijevaju meso, žitarice, voće i povrće.

Izlazak na svjež vazduh (ako je stabilno vrijeme to može biti i sa 15 dana) će goditi i bebi i vama.

Na kraju, ne zaboravite! Iako ste u ovim prvim danima stalno tjeskobni, nesigurni, to će brzo proći, a naići će vrijeme stabilnosti, spokoja i ponosa. Ne postoji takvo iskustvo kao biti roditelj!

Dr Nina Mandić, pedijatar

PZU “Doktorica Mica” Podgorica