Streptoccocus pneumoniae-pneumokok( skraćeno) je bakterija koja kod djece može izazvati čitav spektar bolesti, od onih potencijalno opasnih kao što su invazivna pneumonija, pneumokokni meningitis, pneumokokna bakterijemija (sepsa), do onih manje teških, neinvazivnih kao što su otitis media (upala srednjeg uha), sinuzitis i bronhitis.

Ko je u riziku?

Svako može oboljeti od pneumokokne bolesti, ali su neke grupe u većem riziku od drugih. To su:

-mala djeca i starije osobe

-osobe sa  oslabljenim imunim sistemom

-osobe sa nekom hroničnom bolešću srca, pluća, bubrega.

Kako se prenosi pneumokokna bolest?

Bakterije se obično prenose kontaktom sa osobom koja je oboljela ili je kliconoša. Najčešće je prenos kašljanjem ili kijanjem, ili dodirivanjem zaraženih predmeta a zatim unošenjem u organizam preko usta ili nosa.

Kako se liječi pneumokokna bolest?

Koristi se antibiotska terapija. Penicilinski antibiotici si ljekovi izbora za invanzivne pneumokokne infekcije, ali se rezistencija na njih tokom poslednjih godina povećala.

Postoji li vakcina protiv pneumokoka?

Postoji, ali u našoj zemlji još ne. Za sada nije obavezan dio kalendara vakcinacije.Vakcinacija je naročito važna, s obzirom na povećanu rezistenciju pneumokoka na antibiotike. Pneumokokne vakcine omogućavaju zaštitu protiv infekcija izazvanih različitim sojevima bakterija pneumokoka, koji se nazivaju serotipovi.

Pneumokoknu vakcinu  (sedmovalentna,10-valentna,13-valentna) je najbolje dati djeci do 2 godine. Ako se počinje u prvoj godini daju se 3 doze u razmaku od mjesec dana i revakcina u drugoj godini.