Moja su djeca u svakom uzrastu bila “napredna”. I danas, kao odrasli imaju košarkašku visinu. Jedna bakica (čija su unučad nježnije građe) iz komšiluka je rekla svojoj ćerki: “Molim te pitaj Ninu čime hrani onu djecu, te su onolika”. Bila je kuvarica po profesiji, a računala da ja imam neki “tajni recept”, koji ne dijelim ni s kim… A “zdravlje na usta ulazi”…

Elem, kako sam nedavno preboljela koronu u lakšem obliku, počela su da stižu pitanja od rođaka i prijatelja: “Šta si pila od terapije, kad si tako dobro prošla”? Isti princip kao za ishranu djece: Možda imam neko tajno oružje koje ne dijelim baš sa svakim…

A odgovor sam željela da podijelim sa svima.  Prvo i osnovno-vakcinisana sam! Nisam pila ništa od terapije. Ni vitamine ni ljekove za viruse, ni antibiotike, a kamoli kortikosteroide. Samo paracetamol za skidanje temperature. Tako kaže struka. U našem poslu nema improvizacije. Struka te obavezuje kako da se ponašaš u datim okolnostima. Tako je najmanja mogućnost da se stvari iskomplikuju i to je univerzalno pravilo. Bez obzira da li je u pitanju zarazna bolest, karcinom, operacija. Struka je protokolima i vodičima definisala kako se postavlja dijagnoza, prati, prepoznaju komplikacije. I liječi. Svakako, za koronu s povišenom temperaturom, sekrecijom iz nosa, a bez otežanog disanja nije indikovan Hemomycin, Pancef, a kamoli kortikosteroidi. Korona je virusna bolest i na nju antibiotici nemaju nikakav uticaj. Antibiotici liječe bakterijske infekcije. Nije indikovano snimanje pluća, to ne kaže ni jedan domaći ni svjetski vodič za liječenje i praćenje korone. Rane intervencije, dijagnostičke i terapijske ne sprečavaju komplikacije. Komplikacije se liječe kad i ako nastanu. Čak se smatra da preuranjena i pretjerana terapija u ranoj fazi bolesti može doprinijeti razvoju komplikacija.

Dakle, struka kaže da se po postavljanju dijagnoze testom, treba izolovati, mirovati i piti ljekove za povišenu temperaturu, ko je ima. U slučaju otežanog, plitkog disanja, obratiti se ljekaru. Ovo su aktuelne preporuke, tj tako za sada stoje stvari. Možda će se stavovi na osnovu novih iskustava promijeniti. Britanci su vodeći medicinski stručnjaci u Evropi. Preporuke njihove Nacionalne zdravstvene službe su jednostavne i jasne.

Evo linka: https://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/self-isolation-and-treatment/how-to-treat-symptoms-at-home/

Dr Nina Mandić, pedijatar

PZU ,,Doktorica Mica”