Liječenje infekcije genitalija kod bebe rakijom ili antibiotskim praškom i sirupom su zablude koje mogu da budu i potencijalno opasne

Evo par najčešćih pitanja:

-Ne treba povlačiti kožicu na piši dječačića bar do drugog rođendana.

Totalna zabluda ali i potencijalna opasnost!

Svako muško novorođenče ima „višak“ kožice koja pokriva otvor uretre (završnog dijela mokraćnog kanala). Tuda se mokraća odliva  prilikom svakog mokrenja, a uvijek nešto od nje zaostane. Taj višak može da se nataloži na mjestu gdje se kožica previja preko glavića (stručno se naziva prepucijum). Višemjesečno taloženje urina može da dovede do pojave „ostrvaca“-nataloženih kristala mokraćne kiseline. To uzrokuje „lijepljenje“ kožice za prepucijum,pa se potom ona teško može prevući unazad. Ovako nastaju adhezije koje prije ili kasnije zahtijevaju, nimalo nježno i brzo, povlačenje kožice radi oslobađanja djeteta od problema.

Zato treba od prvih nedelja lagano i nježno povlačiti kožicu radi adekvatne higijene što će onemogućiti nastajanje infekcije, ali i drugih problema na penisu dječačića. Kao što ne treba zapustiti higijenu penisa, potpuno je pogrešno forsirano i prekomjerno povlačenje kožice. Tako se može povrijediti spoj kožice i prepucijuma. Posle zarastanja ostaju manji ožiljci koji smanjuju pokretljivost kožice. Tako se postiže suprotni efekat, umjesto da „razradimo“ pišu, mi smo smanjili elastičnost prepucijuma. Znači kožicu treba povlačiti ali nježno i samo onoliko koliko prepucijum dozvoljava.

-Kad se upali vrh piše najbolje je to dobro isprati rakijom da se ubiju bakterije.

Totalna i bolna zabluda!

Kao rezultat upale javlja se proširenje krvnih sudova i nadražaj nervnih završetaka usled čega je to mjesto bolno i crveno. Alkohol još više proširuje krvne sudove i dovodi do pojačanja bola te je potpuno pogrešno polivati  upaljenu pišu rakijom. Alkohol ne može dopreti do potkožnog tkiva gdje se većina  bakterija nalazi pa im jednostavno ne može ništa. Pri tome dodatno povređuje kožu i omogućava ulaz novim bakterijama.

-Antibiotski prašak je efikasan za borbu protiv infekcije kože.

Pogrešno!

Prašak skoro nikako ne prodire u dublje slojeve kože i potkožno tkivo a tamo ima najviše bakterija. S druge strane, antibiotski prašak se miješa sa prljavštinom i kristalima mokraćne kiseline i tako stavara gustu masu koja pokriva mjesto zapaljenja. Ispod ovog štita, bakterije se mogu nesmetano razmnožavati. Zato se za liječenje balanitisa koriste antibiotske masti koje prolaze u dublje slojeve kože i ubijaju bakterije.

-Čim se piša malo zacrveni najbolje je odmah uključiti neki antibiotski sirup

Pogrešno!

Dotok antibiotika u površne djelove kože je jako slab, zato je dovoljna lokalna terapija u vidu obloga od acidi borici i antibiotske masti.