Tek je polovina septembra, a u našoj ordinaciji se osjeća da je vrtić počeo-temperatura, kašalj, tečne stolice, sekrecija iz nosa. Roditelji se svakodnevno žale da im je dijete ranije bilo zdravo, da je „opao imunitet“ polaskom u vrtić…
Kad malo dijete uđe u kolektiv, imunitet počinje da se budi pod uticajem virusa koji su oko njega (nemoguće je da bar jedno dijete u prostoriji ne „šmrca“, a ono je onda izvor infekcije za ostale).
Kod mlađeg djeteta imunski odgovor je slabiji, pa je ono sklonije čestom razboljevanju. To je i jedan od razloga što ne preporučujemo jaslice, tj dnevni boravak za one mlađe od 2,5 do 3 godine. Drugi razlog bi bio psihološke, emotivne prirode-malo dijete je još emotivno nestabilno i najsigurnije se osjeća kod kuće i pored neke tople, nježne osobe koja bi mu pružila njegu i podršku, naravno ako majka mora na posao.
Poslije treće godine života ili u najmanju ruku poslije 2,5 godine, dijete je u svakom smislu “ojačalo”. Imunitet se u potpunosti formirao, a dijete ulazi u period kada mu godi društvo i sve ostale socijalne aktivnosti koje prate boravak u obdaništu.
Česte infekcije u početku boravka u kolektivu se ne mogu izbjeći i nema tog imuno sirupa, vitamina i probiotika koji bi ih spriječio.
Šta pomaže ?
-Boravak na otvorenom, čak i kad nije lijepo vrijeme. Na primjer, u Danskoj, gdje ima malo sunca, parkovi su puni i po oblačnom, čak i kišovitom vremenu.
-Dovoljno sna-ne zaboravite da malom djetetu treba 12-ak sati sna (ukupno, s popodnevnom dremkom).
-Voće, povrće i meso u ishrani-najdjelotvorniji su izvor vitamina, a kupovinom vitaminskih sirupa punite džepove farmaceutske industrije.
-Najvažnije, čuvanje imuniteta na duge staze, izbjegavanje antibiotika za virusne infekcije.
-Vakcinišite dijete-posljedice dječjih zaraznih bolesti (koje se sprečavaju vakcinom) mogu da budu po život opasne ili da ostave teške posljedice na zdravlje.
Oko 95 % posto posjeta pedijatru čine upravo djeca iz vrtića koja imaju virusnu infekciju gornjih disajnih puteva.
Kako postupiti ako je dijete ipak više kod ljekara, nego u vrtiću?
Većina djece ne mora da se ispiše, već treba malo sačekati, tj izmjestiti dijete na 2 do 3 sedmice. Kod ponovljenog boravka u vrtiću, dijete se znatno bolje osjeća i rjeđe se razboljeva.
Dr Nina Mandić, pedijatar
PZU ,,Doktorica Mica”
Najnoviji komentari