U svijetu „digitalnog“ odrastanja naše djece, važno je da im pomognemo da nauče „zdrave“ koncepte upotrebe istih. Roditelji u tom procesu zauzimaju centralnu ulogu.
1.Elektronske naprave tretirajte kao bilo koje drugo okruženje i prije svega postavite granice jer djeca ih trebaju i očekuju!Tako se osjećaju sigurnije. Potrudite se da znate, bar u naznakama, sve njihove prijatelje, virtuelne i stvarne. Budite upućeni u platforme, sajtove, stranice koje koriste i uopšte u njihova „online“ putovanja.
- Postavite granice i podržite igru. Upotreba kompjutera i mobilnih telefona neka se stavi u razumne vremenske granice. Igra na otvorenom, druženje s drugom djecom posebno za najmlađe, od neprocjenjivog je značaja.
3.Porodice koje se zajedno igraju, zajedno i uče. Učestvujte i sami u videoigrama, to je i dobar način da se demonstrira i sportsko ponašanje i pravila „dobre prakse“ među saigračima-bez ljutnje, frustracije, obaveznog pobjeđivanja…
- Budite dobar primjer i nemojte ni sami provoditi previše vremena u virtuelnom svijetu jer dijete uči prvenstveno od vas. Bićete bolje povezani ako se s djetetom igrate, zagrlite ga, razgovarate, nego ako ste zagledani u ekran.
- Uočite vrijednost komunikacije „licem u lice“. Na ovaj način najmlađa djeca usavršavaju govor i komunikaciju uopšte jer realna komunikacija je dvosmjerna, a virtualna je jednosmjerna i usporava razvoj saznajnih djetetovih funkcija, smanjuje potrebu za verbalnim kontaktom i upošte vodi jednom „autističnom” načinu života u prenesenom, ne bukvalnom smislu.
- Kreirajte „slobodne zone“, potrudite se da kompjutera nema u spavaćoj sobi u vrijeme spavanja, tokom obroka. Ovo su stvari koje su od suštinskog značaja za stabiilan psihički razvoj djeteta. Važan dio zdravog života su dobar san i ritual hranjenja.
- Nemojte pribjegavati ekranima da umirite dijete, u tome digitalni mediji mogu biti vrlo efikasni, no nije dobro da to bude jedini način umirivanja djeteta, koje mora postepeno samo da uči kako da se nosi s lošim emocijama, dosadom…Razgovor bi bio mnogo više bio od pomoći za zdravo emotivno i psihičko odrastanje.
- Preporuka za zanimljive, istinski interaktivne i edukativne sadržaje, može se naći na www.commonsensemedia.org. Nađite još informacija na dječjim aplikacijama, ali nisu sve jednako kvalitetne.
11.Za tinejdžere je sasvim u redu da provode vrijeme na društvenim mrežama, tako više uče o sebi i o svom mjestu u svijetu odraslih. Potrudite se da je ponašanje djeteta i u realnom i u digitalnom svijetu u nekim prihvatljivim i razumnim granicama.
Dr Nina Mandić, pedijatar
PZU ,,Doktorica Mica” Podgorica
Najnoviji komentari