Za i protiv- kravlje mlijeko, adaptirana formula
Kada je u pitanju ishrana odojčeta i malog djeteta već duže vrijeme postoje jasni stavovi utemeljeni na naučnim istraživanjima. Dakle, isključivo dojenje prvih 6 mjeseci života bebe. Zatim bi bilo poželjno nastaviti sa dojenjem iako smo uveli nemlječnu ishranu sa 6 mjeseci. Dojenje se savjetuje što duže, do djetetove godine, ili čak i duže, tokom druge godine. Ako ovo nije moguće savjetuje se adaptirana formula a ne kravlje mlijeko. I adaptirana formula je nastala od kravljeg mlijeka ali je preciznom tehnologijom prilagođena potrebama bebinog organizma.
Zašto je kravlje mlijeko „odjednom“ nepoželjno a tolike su se
generacije „podigle“ na kravljem mlijeku?
-Kravlje mlijeko sadrži daleko više proteina od majčinog i ovaj „proteinski udar“ nije baš preporučljiv za bebu. Proteini jesu važni za rast i razvoj djeteta, ali višak nije dobar za bebu jer se opterećuju bubrezi i povećava se rizik od gojaznosti. Adaptirane formule imaju proteinski sastav koji je sličan majčinom mlijeku.
-Kravlje mlijeko sadrži „krupne“ mlječne proteine koji imaju veliki alergijski potencijal, pa je i vjerovatnoća za nastanak alergije na kravlje mlijeko veća. Adaptirana formula ima „isjeckane“velike proteine koji su tako prilagođeni za djecu koja sa majčinog prelaze na kravlje mlijeko.
-Kravlje mlijeko sadrži visoke koncentracije soli(sulfate,fosfate) koje ometaju „preuzimanje“ gvožđa iz hrane pa može nastati anemija(malokrvnost) ako se pretjera sa kravljim mlijekom. U adaptiranim formulama je ovaj problem riješen smanjenjem količine soli uz dodatak gvožđa, pa nema rizika od nastanka malokrvnosti.
-Adaptirane formule sadrže dovoljno kalcijuma, ali su dodate supstance koje pomažu pravilan rast i razvoj djeteta, esencijalne(važne) masne kiseline, neki vitamini, jod i gvožđe.
-Adaptirane formule su takođe obogaćene probioticima koje pomažu varenje hrane, smanjuju vjerovatnoću nastanka alergija na hranu, stimulišu imunitet.
Najnoviji komentari