I ove godine veliki broj mališana kreće u vrtić po prvi put. To je veliki događaj i za roditelja i za dijete. Veliki broj sasvim male djece počinje u jaslice. Djeca u uzrastu od godinu dana prvi put prolaze kroz fazu separacije, tj tada shvataju da oni i roditelj nisu jedna osoba. U ovom uzrastu ne vole strana lica, plaše se nepoznatog prostora. Nama je u ordinaciji najviše uznemireno upravo dijete ove starosne grupe. Mlađe dijete još ne uviđa veliku razliku između roditelja i ostalih lica oko sebe, a starija djeca shvataju da im ,,stranac” neće nauditi. Kad se u ovom, jednogodišnjem uzrastu, koji je sam po sebi ,,osjetljiv” dijete stavi u vrtić, tj u sredinu sa mnogo nepoznatih lica i događaja, njegova frustracija je velika. Državne ustanove su po pravilu preopterećene i jaslice su mjesto gdje medicinske sestre jedva da imaju vremena da nahrane i presvuku dijete, a kontakt, osmijeh, toplina su čisti luksuz.
Ako stvari pogledamo iz našeg, pedijatrijskog ugla, u uzrastu od šest mjeseci do tri godine, djeca prirodno imaju slabije razvijen imunitet za virusne infekcije, pa je gotovo normalno da se svakog mjeseca mališani razboljevaju. Da ne pominjem da je svaka infekcija potencijalno opasna i da se može iskomplikovati. Kroz godine imam utisak da je baka servis zatajio. Često pitam roditelje da li postoji mogućnost da baka i deda pomognu, a tipičan odgovor je da još rade ili nisu sposobni jer nisu dobrogm zdravlja.
U jednogodišnjem uzrastu se upravo stvaraju najčvršće veze unučadi sa bakom i djedom. I traju cio život. I natjeraju bake i djede da opet potrče…smiju se…Njihov dom je prvo mjesto poslije roditeljskog doma u kojem će se mališani osjetiti ugodno i zaštićeno. Ako iz bilo kog razloga nisu u mogućnosti da svakodnevno učestvuju u podizanju unučadi, onda je prijedlog da doprinesu da se djetetu priušti neka topla teta koja će ga čuvati kod kuće dok ne ojača. A baka i djed da ,,uskoče” kad god mogu, na obostranu korist, i njihovu i unučeta.
U uzrastu od tri godine situacija je potpuno drugačija. Dijete treba društvo vršnjaka i poželjno je da dio dana provede među njima. Tada se u vrtiću stiču neprocjenjiva iskustva i on je prva ,,škola života”. Takođe, imunološki sistem je ojačao i spreman je da se odupre infekcijama, čime je i rizik oboljevanja puno manji. Dijete sazrijeva na pravi način i puno je spremnije za polazak u školu koja je takođe jedan od većih izazova u djetinjstvu.
Dr Nina Mandić, pedijatar
PZU ,,Doktorica Mica”, Podgorica
Najnoviji komentari