Evo najčešćih zabluda s kojima se pedijatri srijeću u svakodnevnom radu. Vrijedi ih pomenuti i ujedno navesti činjenice koje ih opovrgavaju.

Tako rastjerujemo strah i smanjujemo zabrinutost, znanjem se borimo protiv predrasuda, doprinosimo zdravstvenom prosvjećivanju. Bolje razumijemo proces postavljanja dijagnoze i terapijske odluke. A sve u ciju da nam djeca budu zdravija, da manje vremena provode u zdravstvenim ustanovama, manje ih izlažemo stresu. Nije zanemarljiva ni bespotrebna potrošnja vremena, novca i energije.

Bris nosa

Bris nosa NIJE potrebno raditi na inicijativu roditelja u svakodnevnoj praksi, čak ni kad postoje ponavljane infekcije gornjih disajnih puteva. Rezultati brisa nosa ne pomažu u rješenju problema i imaju svoj smisao u posebnim situacijama koje prevazilaze glavnu temu i sadržaj ovoga štiva.

Objašnjenje leži u činjenici da ćemo u brisu “zdravog” nosa uvijek naći bakterije koje uobičajeno naseljavaju sluznicu nosa, što će zbuniti roditelja i ubaciti u lavirint sasvim bespotrebnih nedoumica, a možda i liječenja koje nema pravi smisao i svrhu.

Alergo test

NIJE potrebno raditi na inicijativu samog roditelja. Dovešće do pogrešnog tumačenja nalaza i krivih odluka. Prepustite oboje (i inicijativu za testove i tumačenje) pedijatru, pedijatru alergologu ili pulmologu, te ORL specijalisti. Jer svaki rezultat alergo testa je “priča za sebe” i zavisi od tegoba, njihove učestalosti i pregleda.

Krvna slika (KKS) i CRP

U nadi da će da preduprijedi probleme, zabrinuti roditelj uradi ove nalaze u neodgovarajuće vrijeme, najčešće na samom početku bolesti. Oni tada nemaju pravu vrijednost i mogu nas odvesti u neželjenom pravcu. Dopustite da ih mi tražimo i tumačimo. Oni su dio sveukupnog utiska koje dijete ostavi; opšte stanje, klinički nalaz, laboratorijski nalazi i podaci od roditelja čine “slagalicu” na osnovu koje se postavlja pravilna dijagnoza i donosi valjana terapijska odluka.

Inhalacije

Veoma učinkovita terapija kod virusnih i alergijskih bronhitisa. Dijete se NE može naviknuti na inhalacije. Samo postoji “sklonost” da naš mali pacijent ima ponavljane bronhitise, a onda su inhalacije jedini lijek.

Na žalost, ne možemo, jednim davanjem, izliječiti bronhitis zauvijek. Već svaki put, kad dijete nanovo dobije bronhitis, moramo posegnuti za ovom terapijom. Pa se stiče pogrešan utisak da je “zavisno” od inhalacija.

Komplikacije-neželjeni tok bolesti

Komplikacije, tj. pogoršanja bolesti NE nastaju kao rezultat lošeg liječenja. One se javljaju u malom procentu svih bolesnih stanja i, nažalost, ne možemo da ih predvidimo. Ovdje mislimo prvenstveno na virusne infekcije. Terapijske izmjene (posebno uvođenje antibiotske terapije) izvodimo SAMO i AKO se pojave komplikacije virusne infekcije, nikako prije toga. Dva su razloga: ne možemo ih spriječiti na taj način, a davanje “jače” terapije (npr. antibiotika), jeste rezervisano za pogoršanja. U protivnom bismo na samom početku “pucali iz svih oružja” što na duge staze nije dobro za imunitet i opšte zdravlje malih pacijenata.

Primjer iz prakse: dijete ima povišenu temperaturu, curi mu nos i kašlje, slabije jede. U većini slučajeva (postoje izuzeci koji se tiču naše lične procjene), ne krećemo odmah s antibioticima (ako su pluća “čista” i pregled ušiju uredan). Mi smo u tom momentu svjesni da će veoma mali broj djece razviti upalu uha ili upalu pluća, ali to NIJE razlog da se antibiorik uključi. Primjer dobre prakse je da PRATIŠ i ČEKAŠ. I daš savjet i precizna uputstva roditelju kada da dođe na kontrolu. Većina ovakvih, tipičnih pacijenata za par dana bude sasvim dobro. Bez antibiotika tj. jake terapije od koje bi imali samo štetu, a nikakvu korist.

Slatkiši

MOGU da se daju i kod povišene temperature. Ne škode. A utješe bolesno i neraspoloženo dijete. Ne preporučuju se kod proliva.

Promaja

Ne dovodi do prehlade, kao ni bosonogost. Prehlada je zarazna bolest i nastaje u bliskom kontaktu.

Ovčije boginje i kupanje

Kupanje NIJE zabranjeno. POŽELJNO je da se dijete s boginjama okupa svakog dana. Tako se smanjuje mogućnost infekcije kože i produžen tok bolesti.

MMR vakcina

NE uzrokuje autizam. Naprotiv, sprečava dječiju, vrlo zaraznu bolest, čije komplikacije mogu biti po život opasne.

Nije potrebno da se rade laboratorijski nalazi prije davanja vakcine. Samo povesti zdravo dijete izabranom pedijatru.

Dr Nina Mandić, pedijatar
Pedijatrijski centar “Doktorica Mica”